Přírodní kámen

V dnešní době je možné si při stavbě domu či úpravě zahrady vybrat z nepřeberné nabídky materiálů. Přesto je přírodní kámen stále jedním z nejvyhledávanějších.
Oproti jiným materiálům má přírodní kámen mnoho výhod a drží se tak stále v čele pomyslného žebříčku stavebních materiálů.

Přírodní kámen je používán již od nepaměti a s nadsázkou lze říct, že nikdy "nevyšel z módy". Nabízí nám široké spektrum možností jak a kde jej využít. Jeho výhodou je především vysoká užitná hodnota. Jedná se o ušlechtilý materiál s nenahraditelnými technickými vlastnostmi.

Krása přírodního kamene tkví především v jeho jedinečnosti. Tvary a barevnosti kamene jsou neopakovatelné a nenapodobytelné. Zejména u sedimentálních hornin (pískovce, vápence) můžeme navíc sledovat celou řadu geologických procesů, které během jeho historie formovaly vzhled daného kamene.

 

Výhody použití přírodního kamene

  • nadčasový design
  • dlouhá životnost
  • minimální potřeba údržby
  • dobrá dostupnost materiálů
  • originální a jedinečný vzhled kamene
  • dobrá kombinovatelnost s dalšími materiály a barvami
  • kvalita materiálu
  • dostupná cena materiálu
  • mnohostranné využití
  • odolnost proti klimatickým podmínkám jako jsou mrazy a deště
  • možnost mnohatunového zatížení

Přírodní kámen Přírodní kámen Humpolec

Typy přírodního kamene

Podle způsobu vzniku lze horniny dělit do tří základních skupin:

- magmatické horniny (vyvřelé)

- sedimentární horniny (usazené)

- metamorfované horniny (přeměněné)


Magmatické horniny
vznikají krystalizací z magmatu.  Struktura magmatické horniny se potom odvíjí od posloupnosti krystalizace a postupného chladnutí taveniny. Do skupiny magmatických hornin řadíme materiály jako je granit (žula), žulový porfyr, křemenný porfyr, bazalt (čedič) apod.

Sedimentární horniny vznikaly přemísťováním, usazováním a zpevněním zvětralých úlomků, chemickým procesem (srážením z roztoků) nebo také biologickým procesem, při kterém docházelo k usazování vlivem biologického činitele. Sedimentární horniny vznikali obvykle na zemském povrchu nebo těsně pod jeho povrchem za poměrně nízkých teplot.
K sedimentálním horninám patří pískovce, vápence, jílovité břidlice, travertiny apod.

Metamorfované horniny vznikaly přeměnou z různých hornin a to působením vysokých teplot, tlaků a prostředí - čili činitelům v zemské kůře, kterým byly vystaveny. Výsledná podoba kamene je závisla na délce a intenzitě působení těchto činitelů.
K metamorfovaným horninám řadíme krystalické vápence (mramory), fylity, granulity apod.


Přírodní kámen - stavební materiál

Z výše uvedených informací je zřejmé, že jsme obklopeni nesčetným množstvím druhů hornin. Jednotlivé typy přírodního kamene se různí vzhledem, velikostí zrn, texturou, strukturou a fyzikálními, mechanickými a technickými parametry. U kamenů sledujeme hodnoty jako je objemová hmotnost, tvrdost, pevnost v ohybu a nasákavost.
Jako stavební materiál je kámen možné různě opracovávat. Povrchových úprav existuje mnoho. Ty ovlivňují nejen vzhled kamene, ale do určité míry také jeho vlastnosti potřebné ke konstrukčnímu použití - omyvatelnost, protiskluznost, odolnost proti znečištění apod. Uvést můžeme například povrchovou úpravu antique, která připomíná starou ochozenou dlažbu, pískovaný povrch, broušený povrch nebo povrch leštěný, který je využíván zejména v interiérech.

 Přírodní kámen Vysočina Přírodní kámen Humpolec


Historie kamene

Předkové člověka objevili kámen a jeho ušlechtilé vlastnosti již v pravěku. Přírodní kámen tak můžeme rozhodně označit nejdéle používaným materiálem v dějinách. Údajně kámen opracovávali již Australopitékové před více než dvěma miliony let. S jistotou lze však uvést, že kámen k tvorbě nástrojů a pomůcek využíval o několik stovek let později Homo Habilis. Podle některých archeologů sloužil kámen již tehdy také k velmi primitivním stavebním účelům.

O tom, že je člověk kamenem od pradávna fascinován, nám podávají svědectví také megalitické stavby (např. slavný Stonehenge). Tyto stavby se datují do doby kamenné a jsou jakousi předzvěstí kamenné architektury.

Hojněji se s využitím kamene začínáme setkávat ve starověku. Z té doby se nám dochovala nejedna ukázka sochařského řemesla. Zároveň můžeme dodnes obdivovat velký fenomén starověkého stavebnictví v podobě pyramid a chrámů v Egyptě. Stejně tak po sobě zanechaly architektonické dědictví kultury Mayů či Aztéků.

Nemůžeme samozřejmě opomenout ani antický svět Řecka a Říma, kde byl kámen ve stavitelství a sochařství také s oblibou využíván. Řekové a Římané byli velcí stavitelé a objevili řadu nových stavebních metod. Velmi oblíbeným materiálem antického světa byl mramor. Tento ušlechtilý vápenec byl těžen právě v okolí Středozemního moře, proto není výběr mramoru v Řecku a Římě překvapivý.

Více o mramorech  

Stejně tak nikoho asi nepřekvapí, že hlavním stavebním materiálem ve středověku byl přírodní kámen. Románský i gotický styl je plný krásných kamenných staveb. V Čechách se u staveb z tohoto období setkáváme především s opukou a pískovcem.

Období renesance navázalo na odkaz antické kultury a to se samozřejmě přeneslo také do architektury a stavitelství. Kámen tak nadále zůstával vyhledávaným stavebním a okrasným materiálem. S barokním slohem přišel menší úpadek kamene na vnějších fasádách. Jednak bylo toto období ve znamení nedostatku kamenného materiálu a navíc přišly do módy omítnuté zdi. Přesto se stále využívalo kamenných dlažeb v interiéru i v exteriéru a také v kamenosochařství.

Druhý dech nabírají kamenné fasády s příchodem historizujících stylů na přelomu 19. a 20. století. Přírodní kámen je využíván až do dnešní doby. V současnosti nachází své uplatnění v interiérech i exteriérech. Dávno není považován pouze za stavební materiál, ale je ceněn také pro své dekorační vlastnosti. Můžeme se tak stále častěji setkávat s kamennými obklady zdí v obývacích pokojích, přírodními dlažbami v okolí bazénů a s různými kamennými dekoracemi v zahradách.

 Přírodní kámen Vysočina Přírodní kámen Humpolec Přírodní kámen

 

Vlastnosti přírodního kamene

Přírodní kámen se vyznačuje především svojí odolností. Rohodnete-li se pro kamenný obklad nebo dlažbu, máte jistotu, že vás "přežije". Při jeho použití se nemusíte obávat vysokých mrazů, silných větrů, děšťů či slunce. Pro svoji odolnost a tvrdost je hojně využíván na pokládku dlažby, protože snese mnohatunová zatížení.

Přírodní kámen je navíc dodáván v mnohe tvarech, velikostech, tloušťkách a barevných provedeních.

Přírodní kámen bývá různě opracovaný. V nabídce se můžete setkat s přírodním či antickým povrchem nebo také s leštěnou povrchovou úpravou. Vedle nepravidelných formátů naleznete formáty pravidelné, které se dodávají v různých rozměrměrech. Hrany těchto formátů se mohou řezat nebo sekat. Nabídka obkladů je ještě rozmanitější. Můžete se setkat s formáty větších velikostí i s jemnými úzkými páskami a plastickými obklady.

 

Využití přírodního kamene

Přírodní kámen nabízí neomezené množství způsobů použití. S oblibou je využíván nejen pro exteriér ale také interiér. Vašemu domovu či zahradě vtiskne velkou dávku osobitosti a především zdání luxusu. Při tom je jeho velkou výhodou nadčasový vzhled. I proto je po designové stránce tolik vyhledávaným materiálem. Oproti vysoce módním materiálům bude přírodní kámen vypadat dobře i po mnoha letech. Variabilita jeho použití navíc přináší možnost použití přírodního kamene při tvorbě moderního i rustikálního vzhledu.

Obklady a dlažby z přírodního kamene si vás jistě získají svojí elegancí a praktičností. Přírodní kámen je absolutně bezúdržbový a lze říci, že vše pro vás končí pokládkou dlažby či obkladu. Oceníte také to, že se velmi dobře kombinuje s dalšími materiály a díky své přirozené barevnosti může být doplněn téměř čímkoliv.

Popustíte-li uzdu své fantazie, zjistíte, že se při použití přírodního kamene nemusíte omezovat pouze na obklady a dlažby. Nebojte se kámen použít také na nejrůznější doplňky a stavební prvky v domě či na zahradě. Dopřejte si například u krbu na zahradě netradiční posezení u kamenného stolu. S velkoformátovou kamennou deskou to nebude žádný problém. Stejně tak může vzniknout i schodiště ve vašem domě nebo v jeho okolí.

Přírodní kámen Přírodní kámen

 

Obklady z přírodního kamene v interiéru i exteriéru

Kamenné obklady jsou krásné. Mohou se stát hlavním designovým prvkem na fasádě i na stěnách v interiéru. Opět se nabízí spousta možností, jak kámen na obklady použít. Kamenné obklady mohou pokrýt celou fasádu a propůjčit tak domu vzhled kamenné stavby. Stejně tak mohou fasádu pouze ozdobit na vybraných místech - například kolem dveří či oken, případně jako kamenné sokly.

Imitování kamenných zdí jak v exteriérech tak v ineriérech představuje aktuální světový trend v bydlení.
Obklad z přírodního kamene navíc slouží jako tepelná izolace. Pokud jej použijete na obklad fasády, poslouží vám dobře jako ochrana před zbytečným únikem tepla. Obklady je také možné instalovat na zateplovací polystyrenové systémy.

V zahradě můžete využít přírodního kamene k obkladu volně stojících zdí a k vytvoření vzhledu kamenného zdiva.

V interiéru je možné použít obkladový kámen také na vybrané zdi nebo lemování. Přírodní kámen může najít své místo v obývacích pokojích, halách, ložnicích ale také v kuchyni. Růžné druhy mramorů se potom mohou stát variantou obkladů ve vaší koupelně. Přírodní kámen se tak může stát originálním prvkem vaší domácnosti.

  Přírodní kámen Vysočina  Přírodní kámen Humpolec

Více o kamenných obkladech

Dlažby z přírodního kamene v exteriéru

Hledáte-li vhodný materiál pro venkovní dlažbu, nemůžete vybrat lépe než přírodní kámen. Dlažby z přírodního kamene jsou dodávané v mnoha formátech, tvarech a povrchových úravách. Vybírat můžete z nepravidelných kusů nebo z dlažebních dílů pravidelných tvarů, které je možné různě skládat.

Kamennou dlažbu můžete využít také do okolí bazénů a k bazénovým lemům. Stejně tak se nemusíte bát využít dlažbu z přírodního kamene v interiéru nebo na terase.

Dlažby z přírodního kamene výrazně esteticky pozvednou vzhled okolí vašeho domu. Jsou vhodné zejména pro příjezdové cesty, cesty kolem domu a na zahradě.

Více o kamenných dlažbách

Dlažby z přírodního kamene v interiéru

Použití přírodního kamene se nemusíte obávat ani v interiéru. Vhodně zvolený materiál propůjčí interiéru luxusní a velmi originální vzhled. Stejně jako v případě venkovního použití je možné kámen snadno kombinovat s dalšími, nejen přírodními, materiály.

Velmi oblíbené je použití přírodního mramoru v koupelnách. Mramor poskytuje oproti keramickým obkladům mnoho výhod, zejména pro svoji odolnost a neopakovatelnou strukturu. Podobnou roli hrají také přírodní travertiny a interiérové pískovce. Všechny zmíněné materiály můžete dle fantazie používat kdekoliv vás napadne. Ideálně se hodí pro koupelny, kuchyně, vstupní haly, ale také obývací místnosti.

Více o interiérových dlažbách z přírodního kamene

Další možnosti použití přírodního kamene

Přírodní kámen může být využit moha dalšími způsoby. Při stavbě schodišť, bazénových lemů, krbů a dalších stavebních prvků. U přírodního kamene platí víc než kdekoliv jinde, že fantazii se meze nekladou. Můžete například interiér svého domu založit na dominantním kamenném schodišti nebo robustním kamenném stolu. Vaše zahrada se nemusí omezit pouze na kamennou dlažbu či obklad bazénu, ale můžete do ní zakomponovat volně stojící kamenné okrasné zdi, jezírka, fontány či květináče.

Více o stavebních prvcích z přírodního kamene

Napište nám

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů



Aktuální nabídka

23. 2. 2018

Výprodej obkladů a dlažeb

Obklady a dlažby za akční výprodejové ceny! Slevy až 60% na vybrané typy materiálů.

Levné obklady a dlažbyLevné obklady a dlažby

9. 2. 2016

Kamenné obklady - NOVINKY 2016

Pro rok 2016 jsme pro vás připravili nové obklady z přírodního kamene!

Kamenné obklady 2016Obklady z přírodního kamene 2016Obklady 2016

archív

Stone Art - netkatalog.czFasády - netkatalog.cz

 

TOPlist